Powrót

Spady, marginesy i wykrojniki – czyli o specyfikacji projektu pod druk

Spady, marginesy i wykrojniki - czyli o specyfikacji projektu pod druk

Co to za zjawiska spady, marginesy i wykrojniki?

Trzy pojęcia najbardziej istotne przy projektowaniu grafiki do druku jednocześnie dotyczące układu graficznego czyli spad, margines i wykrojnik. Jak tylko najlepiej potrafię, postaram się przybliżyć Wam to czym owe pojęcia są i na co zwracać uwagę lub prosić grafika w trakcie współpracy z nim. Zaczynamy!

Wykrojnik do projektów poligraficznych

Zaczniemy od ostatniego z elementów czyli wykrojnika – z tych 3 elementów najprawdopodobniej to właśnie o nim najwięcej usłyszycie od Waszego projektanta. Zwłaszcza gdy chcecie, żeby wykonał dla Was opakowanie lub etykietę. Większość tego typu projektów zgłaszacie nam, drodzy klienci kiedy macie wybraną już drukarnię i kształt opakowania. Wtedy grafik zapyta Was właśnie o wykrojnik. A czym on jest? Już odpowiadam.

wykrojnik poligraficzny(fotografia przykładowego wykrojnika – źródło www.oferia.pl)

Wykrojnikiem nazywamy najczęściej metalowe narzędzie przygotowywane na specjalne zamówienie, które pomoże masowo wycinać wydrukowany projekt z pełnych arkuszy materiału na którym został on drukowany. Zapytacie zapewne po co on grafikowi? Oczywiście grafikowi on na nic 🙂 w sensie to metalowe narzędzie, ale niezbędny dla niego będzie przekład wykrojnika na wersję elektroniczną. Przykład takiego przekładu zobaczycie poniżej.

wykrojnik graficzny przedstawiający marginesy, spady i linie cięcia

(przykładowy wykrojnik w wersji elektronicznej)

Jak sami widzicie, takie coś może okazać się kluczowe dla całego projektu 🙂 grafik bez czegoś takiego może nawet nie ruszyć z miejsca. Może się również zdarzyć, że poprosicie grafika komputerowego o przygotowanie całkowicie nowego, designerskiego opakowania, wtedy powinien on przygotować dla Was wizualizację takiego opakowania, a po jej akceptacji wykrojnik w wersji elektronicznej żebyście mogli spokojnie poszukać wykonawcy takiego pudełka.  

Spady w projektowaniu graficznym do druku

Tutaj tłumaczenie jest znacznie prostsze 🙂 zresztą dużo zauważyliście już na zdjęciu powyżej. Spadem nazywamy obszar projektu graficznego, który zostanie odcięty po wydrukowaniu. Uznacie to za marnację przestrzeni? nic bardziej mylnego. Pamiętajcie że nieważne czy Wasz produkt wycinał będzie człowiek czy maszyna to zawsze może się on trochę przesunąć. Nie fajnie wygląda ulotka która z jednej strony ma milimetrową białą krawędź kiedy sama stworzona jest w ciemnych barwach. Dlatego właśnie mamy Spady. Zawsze należy zadbać żeby elementy nieistotne dla projektu ale stanowiące tło stanowiły również jego uzupełnienie.

Margines projektu graficznego

Margines w przeciwieństwie do poprzedników ma znaczenie nie tylko przy projektowaniu pod druk. Ten twór oczywiście większe znaczenie ma przy druku i tam zresztą jest ściśle określony, ale warto wspomnieć że przy projektowaniu na potrzeby internetu posiada on znaczenie percepcyjne. Pozwala on odpowiednio określić położenie niektórych elementów sprawiając, że projekt staje się przejrzysty i czytelny.

Projekt do druku zaopatrzony w jasno określony margines pozwala określić czy przypadkiem po potraktowaniu wydruku wykrojnikiem nie utracimy jakiegoś istotnego elementu jak np. tekst czy logo. Ponownie zachęcam do zerknięcia na rysunek powyżej.

W przypadku projektowania pod druk ja sam lubię myśleć że mam dwa marginesy. Jeden, ten ściśle określony przez wykrojnik. Drugi zaś ten percepcyjny, który sam tworzę szykując projekt i staram się by oscylował w granicach 3-10% przestrzeni projektowej w zależności od formatu i rodzaju projektowanej grafiki.

Definicje graficzne ciąg dalszy

Postaram się częściej przybliżać Wam różne definicje związane z projektowaniem graficznym. Mam nadzieję, że wiedza zdobyta w tym artykule pozwoli na lepszy, sprawniejszy kontakt z Waszym projektantem graficznym. Tego życzę zarówno Wam jak i sobie 🙂

Pozdrawiam Was serdecznie!
Przemek Gadziński z Salvatore Dell Arte.